top of page

Ornish DiyetiOrnish Diyeti nedir?

Ornish diyeti, düşük yağ, rafine şeker ve hayvansal protein içeren vejetaryen bir diyettir. Bu diyette herhangi bir kalori kısıtlaması yoktur. Bu diyet ile birlikte, et, kümes hayvanları ve balıkları ortadan kaldırır. Bunun yerine sizi meyveler, sebzeler, kepekli tahıllar, baklagiller, soya ürünleri, yağsız süt ürünleri ve yumurta akı ile protein alımı sağlanır.

Beslenme, Ornish diyetinin sadece bir yönüdür. Egzersiz, stres yönetimi ve sevgi ve sosyal destek gibi yaşam tarzınızın diğer yönlerini ayarlamayı gerektirdiğinden, gerçekten bir beslenme planından çok bir yaşam tarzıdır.

Diyet, 1977'de San Francisco'daki California Üniversitesi'nde klinik tıp profesörü olan Dr. Dean Ornish tarafından geliştirildi ve diyet, egzersiz ve ilişkilerin bir kişinin sağlığına katkıda bulunduğu fikrine dayanıyor. Diyetin yaratıcısına göre, yeme düzeninizi değiştirmek, kilo vermeyi teşvik edebilir ve prostat kanseri, kalp hastalığı ve diyabet gibi kronik durumların ilerlemesini tersine çevirebilir. Bunun yanında, hücresel düzeyde yaşlanmayı tersine çevirirken sağlığı destekleyen genleri etkinleştirerek çalıştığı iddia ediyor.

Ornish Diyeti Hangi Besin Gruplarından oluşur?


  • Meyveler, sebzeler, kepekli tahıllar, baklagiller ve soya ürünleri Ornish Diyetinin temel bileşenleridir ve öğünlerinizin çoğunu oluşturmalıdır.

  • Yumurta beyazına da izin verilir ve süt ve yoğurt gibi yağsız süt ürünlerinden günde iki porsiyona kadar tüketilebilir.

  • Sağlıklı yağlar, toplam günlük kalori alımınızın yaklaşık %10'unu oluşturmalı ve çoğunlukla tam tahıllar ve baklagiller gibi tam gıdalarda doğal olarak bulunan yağlardan gelmelidir.

  • Günde üç veya daha az porsiyon fındık ve tohum gibi yiyecekler de yenebilir. Bununla birlikte, porsiyon boyutlarının çok küçük olduğunu ve bir porsiyonun 3 gramdan az yağ içermesi gerektiğini akılda tutmak önemlidir.

  • Ayrıca kafeinli içecekler, rafine karbonhidratlar, şeker, alkol ve az yağlı paketlenmiş gıdalar diyetin bir parçası olarak sınırlandırılmalıdır.

  • Diyetinizde değişiklik yapmanın yanı sıra, sonuçları optimize etmek için günde en az 30 dakika orta düzeyde egzersiz yapmanız önerilir.


Ornish Diyetindeki Yasaklı Besin Grupları nelerdir?

  • Kırmızı Et: sığır eti, kuzu eti, keçi, dana eti

  • Deniz ürünleri: somon, uskumru, ton balığı, hamsi, sardalya, karides, ıstakoz

  • Kümes hayvanları: tavuk, hindi, kaz, ördek

  • Yumurta sarısı


Ornish Diyeti ile ilgili araştırmalar ne diyor?


Umut verici araştırmalar, Ornish Diyetinin kronik hastalıkları önlemeye yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

Aslında araştırmalar, vejetaryen diyetlerin daha düşük kalp hastalığı, diyabet ve obezite riski ile ilişkili olabileceğini gösteriyor.Diğer araştırmalar, vejetaryen ve vegan diyetlerinin mide, kolorektal, prostat ve meme kanseri gibi belirli kanser türleri için daha düşük riskle bağlantılı olabileceğini bulmuştur.Ornish Diyeti, tümü kalp hastalığı için risk faktörleri olan toplam kolesterol, trigliserit, LDL (kötü) kolesterol ve inflamasyon düzeylerini düşürdü.Ek olarak, et ve belirli hayvansal ürünleri diyetinizden çıkarmanın beslenme yetersizliği riskinizi artırabileceğini akılda tutmak önemlidir.

Aslında araştırmalar, vejeteryan diyetlerinin protein, kalsiyum, B12 vitamini ve çinko gibi önemli besin maddelerinde daha düşük olma eğiliminde olduğunu göstermektedir.Özetle;

Kalorileri dikkatlice saymanızı veya besin alımınızı takip etmenizi gerektiren diğer diyet planlarının aksine, Ornish Diyeti minimum çaba gerektirir ve takip etmesi nispeten kolaydır. Diyetin yaratıcısına göre, belirli hayvansal ürünler dışında hiçbir yiyecek tamamen yasak değildir. Diyetin karmaşık kurallar ve düzenlemelerle aşırı yüklenmediği göz önüne alındığında, uzun vadede buna bağlı kalmak kolaydır. Fakat en son paylaştığım araştırmada sonucunda belirttiği gibi uzun süre vejeteryan, vegan gibi bitkisel kaynaklardan beslenmek özellikle B12 ve birçok mikro besinden eksik kalmanıza yol açabilir. Bunun için bu tip diyetleri bir uzman eşliğinde sürekli rutin kontrollerinizi yaptırarak devam edin.


Dyt. Hasan Keçici

22 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

댓글


bottom of page