top of page

CrossFit nedir?

GQ - 2017


Crossfit'i diğer antrenman tekniklerinden ayıran nedir?


CrossFit aslında bilmediğimiz, hiç yapmadığımız bir antrenman değildir. Sadece programlanması ve antrenman yoğunluğu açısından bize farklı gelebilir. CrossFit’in içinde 3 ana dalda antrenman şekli vardır; (M) Metabolic, (W) Weightlifing ve (G) Gymnastics . Bunlara örnek verirsek, M ile adlandırdığımız Metabolik antrenmanlar koşu, kürek ve yüzme gibi aerobic ve anaerobic antrenmanlardan oluşur. Weight Lifting yani ağırlık kaldırma antrenmanlar ise Bar ile yaptığımız Squat, deadlift, Clean (Omuzlama), Jerk(Silkme), ve Snatch(kopartma) gibi Olimpic kaldırışlardan oluşur. Son olarak Jimnastik hareketleri şınav, mekik, barfiks gibi hepimizin bildiği hareketlerden oluşur.

CrossFit’i diğer antrenmanlardan ayıran en büyük özellik ise kısaca bütün antrenmanın devamlı değişken olması, tüm hareketlerin fonksiyonel ve yüksek yoğunlukta olmasıdır. Rutin bizim için düşmandır. Biz her zaman bu M, G ve W harflerini birbirlerinin türevleriyle kombine ederek üyelerimizin dengeli bir şekilde gelişimini sağlamaya çalışırız.Dünyada artık "büyük spor salonu" konseptinin sonuna mı gelindi?


Büyük Spor salonu konsepti bitti demek haksızlık olabilir çünkü büyük gym’ler antrenman dışında insanların kendilerine bir sosyal network kurmak istedikleri, klüp aktivitelerine katıldıkları, veya ıslak alanlardan yararlandıkları yerlerdir. Bizde tabiiki bu imkanlar kısıtlıdır…Peki büyük spor salonlarında spor yapılır mı? Tabiiki evet ama yinede gittiğiniz salonu iyi seçmemiz gerekir, çünkü gymleri değerli yapan oranın mimarisi değil, sizin bedeninizin mimarları olan içerdeki eğitmen kadrosudur. Ayrıca 8000 kişilik klüplerde insana verilen ilgi ile 200 kişilik box’lardaki ilgi doğal olarak farklıdır. CrossFit boxlarda her üye bir projedir, onları tanırız, onlarla arkadaş oluruz, onları değiştirmek ve daha iyi yapmak için her gün çalışırız ve onlar artık takımın parçası olurlar.

Aslında CrossFit zannedildiği gibi sadece trend haline gelmiş bir spor değildir, Fitness’ın gelişip gittiği noktadır yani bizde de CrossFit var diyen bir çok mekan ne yazik ki aslında orada CrossFit olmadığının kendileri bile farkında değillerdir.

İnsanlar bu konuda internet sayesinde çok bilgilendiler, sporu bir hayat tarzı haline getirmiş, antrenman yapma alışkanlığı olan insanlar son zamanlarda bizi seçebiliyorlar. Biz değişime ve antrenman yapmaya hazır herkese kapımızı açarız çünkü içeride herkese göre bir program vardır. Herkes farklı seviyelerde antrenman yapabilir, fakat tek ortak nokta herkes gerçekten maksimum eforda antrenman yapar ve kendinin en iyisi olmak için elinden geldiğince çalışır. Bunu okuyan bazı insanlar bize fiziksel uzak olabilirler fakat, www.crossfit.com ‘da temsilci haritasında aktif gözüken ve bu sporu hakkı ile öğreten tüm dost box’ları en az bir kere ziyaret etmelerini şiddetle tavsiye ederim. Şu anda bildiğim kadaroyla Türkiye’de 4 – 5 tane box’da antrenman yapılıyor.


Crossfit'in günlük yaşama doğrudan katkısı nedir?


Biz Crossfit’de devamlı fonksiyonel haraketler yapıyoruz. Fonksiyonel haraketler ki birkaç eklemin bir arada çalıştığı haraketler demektir. Düşünsenize günlük hayatımızda fonksiyonel olmayan bir haraket yapıyormusunuz? Allah korusun galiba bunu yapmanız için ancak sakat olmanız gerekir. Örnek verirsek Bicep Curl hareketi, bunu yapmayan yoktur heralde spor salonlarında, belki hoşunuza gtmeyecek ama bizde kesinlikle yasak! Eğer profesyonel olarak Bodybuilding yapıyorsanız size saygım sonsuz ama hayat standartınızı arttırmak için spor yapmak istiyorsanız veya performans atletiyseniz haberiniz olsun yanlış yoldasınız.


Amacı, vücüuda hangi temel özellikleri kazandırmaktır?


Saymakla bitmez ama buna kısaca şöyle cevap verebiliriz, insanın 10 temel fiziksel özelliklerinin hepsini geliştirir. Bunlar; Kardiyovasküler kapasite, dayanıklılık, iş yapabilme gücü, esneklik, çeviklik, denge, isabet, kuvvet ve hızdır.

İnsanlar neden spor yapmak istiyor öncelikle bunu araştırmak lazım, tabiiki yüzde 90 dan fazla bir kitle bize iyi gözükmek için diyeceklerdir fakat aslında spor yapmamız için bir çok neden olabilir, öncelikle hayat standartımızı ve iş gücümüzü artırmamız lazım yani yerden bir şey alırken bunu nasıl aldığımızdan tutunda bir koltuğu diğer tarafa taşırken ne kadar zorlandığımız yada merdivenleri çıkarken ne kadar yorulduğumuz. Yada en basitinden omurga eklemimizin düz duruşundan, ayaklarımızı içe yada dışa fazla basmamız? Aslında sağlıklı olmak için spor yapmalıyız! Antrenman yapan insan zaten doğru beslenme ile birlikte kendinin en iyi görüntüsünü alacaktır ve iddaa ediyorum CrossFit yapan insanda bu daha kalıcı olur..


Crossfit antrenman programları nasıl hazırlanıyor, antrenman temposu nedir?

CrossFit antrenmanın’ın en büyük özelliği her gün değişken olmasıdır, yani her pazartesi gelip göğüs çalışmıyoruz antrenmanlar her gün, her hafta değişken, hocalarımız CrossFit’in kendine özgü programlamasını kullanarak günlük WOD’lar yazıyorlar, WOD ‘Work Out of the DAy demek yani günün antrenmanı. Bu yöntem üyelerin dengeli bir şekilde gelişimlerini sağlar çünkü bizim için çok güçlü olup koşamamak ya da kondisyonlu olup güçlü olmamak Fit olmak değildir.

Antrenmanlar üyelere göre yoğunluk temposu farklıdır, eğitim tahtasından yeni mezun ettiğimiz bir üyeye S2 dediğimiz (Scale2) yani 2.seviye WOD yapmasını istiyoruz, bu normal WOD’dan 2 seviye daha kolay antrenman demektir. Bir süre S2 yapmış bir üye’ye S1(Scale1) yani 1. Seviye antrenmana geçebileceğini söylüyoruz bu antrenmandada zaman,ağırlıklar yada haraketler değişebiliyor. Genel antrenmna hazır olan üyelerimizi WOD dediğimiz günün antrenmanına alıyoruz bu WOD’larda dünya standartlarında olan RX süreleri ve RX ağırlıkları olmaktadır. Kendilerinizi evrensel skorlarla karşılaştırıp ne durumda olduklarını ölçebilirler. Yani açıkçası halk arasında bazen korkunç tempodaki CrossFit videoları izlense ve bu antrenmanlardan korkulsana, inanın içeride her insana göre bir şeyler var.Crossfit yapanların kendilerinde hissetikleri en temek değişiklikler nedir?


Antrenman yapanlar er yada geç iyi bir görüntü elde edeceklerdir, çünkü yüksek tempo antrenmanlar onlara dakkalarca koşu bandında koşmaktan çok daha etkili kardiyo yaptırabiliyor yada kaldırdıkları ağırlıklar sayesinde genel kuvvetleri artıyor ve büyüme hormonu salgılıyorlar. Genel kuvvetin artması ve daha atletik olmak bence dünyadaki en güzel duygu ama ne yazikki bazı insanlar hala kolları kaç cm olduğunu ölçüyor ya da üst bedenleri büyük ama çırpı gibi bacaklarla dolaşıyorlar, şunu unutmamak lazım Afrikada ki çocuklarında karın kasları gözüküyor yani çok sıkı diyetle buna ulaşmak imkansız değil fakat beliniz ve merkez bölgeniz ne kadar güçlü ve size ne kadar iş yapabilme gücü veriyor, aynada göremediğiniz bu bilgilere hissederek ulaşmanız gerekiyor.


Düzgün bir vücut yapmak için crossfit yeterli midir?


Kesinlike Evet! Hatta çok daha fazlası çünkü biz sadece güzel gözüken bir vucüt ile değil bir çok fiziksel özellikle ilgileniyoruz. Belki bu haberi okurken bana Fitness camiasındaki bazı arkadaşlar kızıyorlardır, çünkü yıllardır inanılan bazı fikirlerin tam tersini söylüyorum ama CrossFit yapan arkadaşlarım ise oh be ne iyi söylemiş diyorlardır ve tebessüm ediyorlardır çünkü hepimiz bicep curl yaptık yada her pazartesi göğüs antrenmanı yaptık ama hepimiz hakkıyla CrossFit yapmadık yani biz eski alışkanlıkları biliyoruz fakat CrossFit yapmayanların CrossFit’i hakkıyla yapmadan eleştirebiliyorlar. Bunlara örnek verirsek bize gelen üyeler üyesi oldukları salonlardaki eğitmenlere CrossFit yapmak istedikleri zaman aldıkları bazı cevapları bizlere iletiyorlar; CrossFit yapmak çok riskli sakatlanırsın. Hemen cevap veriyorum biz her üyemizi teker teker eğitiyoruz ve bir adaptasyon programından geçiriyoruz, antrenman öncesi ısıtıyoruz ve esnetiyoruz, klübümüze bağlı bir fizik terapistimiz ve bizimle ilgilenen bir doktormuz var. Yani sakatlanma riskimiz ve sakatlık sonrası risklerimiz çok ama çok daha düşük. Başka bir yanlış yorum ise CrossFit’in kendi ağırlığımızla yapılan haraketlerden oluşması, evet bazen kendi kilomuzla antrenman yapıyoruz hatta daha fazlası ama bu galiba yanlış anlaşılmış bar üzerindeki kendi kilomuz yani ben en az kendi kilom ile rahatça bench veya squat yapıyorum, sadece CrossFit’in G bölümüne yani jimnastik bölümünde kendi ağırlığımız ile yaptığımız haraketler var yani onlar CrossFit’in sadece bir bölümünden bahsediyorlar. CrossFit’in çok tempolu olduğu ve büyüme sağlamaycağı söyleniyor, bence bu en yanlış yorum çünkü eğer isternşirse CrossFit büyüme hormonunu kilolar arttırıldığı taktirde ciddi etkiliyor.

CrossFit’in bugünlerde çok moda olduğuda söyleniyor fakat CrossFit moda olmuş bir grup dersi değildir. CrossFit bir antrenman bilimi ve spor dalıdır, bana göre insanoğlunun spor adına son buluşudur ve inanıyorum ki birgün herkes CrossFit tarzı antrenman yapacaktır. CrossFit’i daha iyi öğrenmek isteyenler için bir CrossFit antrenman rehberi yazılmıştır bunu www.crossfit.com’dan ücretsiz PDF dosyası olarak indirip inceleyebilirsiniz veya youtube’e girip bu sporun yaratıcısı eski jimnastikçi ve bence dünyanın en iyi antrenörü Greg Glassman’ın bu konudaki konuşmalarını ve derslerini izleyebilirsiniz.

18 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page