top of page

Yiyecek İstekleri/Aşermeleri Neden Olur ve ne Anlama Gelir?Yiyecek istekleri oldukça tipiktir. İstenen yemek kişiden kişiye değişmekle birlikte, genellikle belirli bir yiyecek türü için şiddetli veya acil bir istek olarak ortaya çıkarlar. Hem fiziksel hem de zihinsel birçok değişken, yemek isteklerini tetikleyebilir. Göz ardı edilmemelidirler çünkü bazı durumlarda altta yatan bir hastalığın belirtisi de olabilirler. Bu makalelerde, yeme isteklerinizin olası anlamlarını ve bunların olası nedenlerini araştırıyoruz.

Arzularınızın/İsteklerinizin potansiyel nedenleri;

Genellikle fiziksel ve zihinsel olmak üzere iki ana kategoriye ayrılabilen birçok unsur, yeme isteğine katkıda bulunabilir. Bunları bilmek, arzularınızı harekete geçiren belirli tetikleyicileri belirlemenizi sağlayabilir.

Bedensel yani vücudumuzdan kaynaklanan nedenler;

Leptin ve Ghrelin arasındaki dengesizlikler. Bazı kişiler, bu açlık ve tokluk hormonlarındaki dengesizlik nedeniyle ortalamanın üzerinde yiyecek isteklerine sahip olabilir. Bu araştırmada Leptin ve Grelin hormonları arasındaki ilişki stres ile ilişkilendirilip incelenmiş ve bu dengesizliklerin istek ve arzu uyandırabileceği ortaya konmuştur.Gebelik Durumu: Hamilelik hormonu değişiklikleri, tat ve koku reseptörlerinizi etkileyerek daha yoğun isteklere yol açabilir.Perimenopoz sendromu (PMS): Premenstrüel sendrom; adetten hemen önceki dönemde kadınların memelerinde şişlik, karında gaz şikayeti, halsiz kalınması durumu, kilo alımı, enerji azlığı, baş ağrısı, depresif ruh hali, gerilim ve huzursuzluk gibi muhafazalarla kendini gösteren ve yaşam koşullarını kontrol altına almak için bir operasyondur. Regl döneminizden hemen önce, östrojen ve progesteron kimyasallarındaki artışlar, özellikle karbonhidrat oranı yüksek yiyecekler için aşermeyi daha yoğun hale getirebilir.Bağırsak floranızdaki bozulmalar: Bağırsak Florasının Bozulması Bağırsak florası bozulduğu yani probiyotikler önleyici zaman patojen mikroorganizmalar hızla ürer. Bu mikroorganizmaların kendilerini ve/veya toksinleri hastalık yapmaya başlarlar disbiyozis. Disbiyozis, çıkış duvarını bağlar ve bağırsağın ele geçirilmesinin artması neden olur. Bağırsak bakterilerinizin ne sıklıkta ve ne tür istek duyduğunuzu etkileyebileceğini öne süren bazı kanıtlar var. Ancak bu bağlantıyı kanıtlamak için daha fazla analiz gereklidir.Fiziksel egzersiz: Yürüme, koşma, yüzmenin yanı sıra çömelme kalkma, çeşitli kol-bacak, baş ve gövde hareketleri gibi temel vücut hareketlerinin tümünü ya da bir kısım içeren çeşitli spor dalları, dans, egzersiz, oyun ve gün içindeki faaliyetler faaliyetleri olarak kabul edilebilirler. Fiziksel aktivitenizi artırmak sadece daha fazla yürüyerek bile olsa - daha az aç hissetmenize yardımcı olabilir. Buna benzer şekilde, normalden daha az hareket etmek, daha sık yemek yeme isteği duymanıza neden olabilir.Çok işlenmiş yemekler: Aşırı işlenmiş yiyecekler arasında hazır çorbalar, soslar, dondurulmuş pizzalar, hazır yemekler ve sosisli sandviçler, sosisler, patates kızartması, gazlı içecekler, hazır kurabiyeler, kekler, şekerler, çörekler ve dondurma gibi sunumlar yer alıyor. Eklenmiş yağ ve şekerle dolu yüksek oranda işlenmiş gıdaların bağımlılığa benzer duygulara yol açabileceğine ve bunun da daha sonra istekte artışa yol açabileceğine dair bazı kanıtlar vardır.Besin yetersizlikleri istekler oluşturabilir mi?

İsteklerin vücudunuzun belirli besinlerde yetersiz olduğunu gösterdiği yaygın bir yanılgıdır. Bununla birlikte, birkaç nedenden ötürü, bilim şu anda bu görüşü genellikle onaylamamaktadır.

Örneğin, bir sodyum eksikliği bazen tuza olan isteklerin kökü olabilir. Bu arada tuzlu yiyecekleri tercih edenlerin çoğunun bu minerale ihtiyacı yoktur.Bu nedenle, bu besin eksikliği kavramına göre, arzuların çoğu, meyveler, sebzeler, kepekli tahıllar veya baklagiller gibi vitamin bakımından zengin, minimum düzeyde işlenmiş öğünler için olmalıdır.

Yine de, gerçekte, isteklerin çoğu, tipik olarak, fazladan yağ, şeker veya tuz yüklü aşırı işlenmiş gıdalar gibi, beslenmesi düşük yemekler içindir.Ya yemekten başka şeyler istersem?

Yiyecek ihtiyacının besin eksikliğini gösterme olasılığı düşük olsa da, gıda dışı maddelere duyulan istek olabilir. Bu tür bir bozukluk, hastaların yiyecek dışında buz, kir veya deterjan gibi şeyler aramasına neden olabilen Pikadır. Pika, bebeklerde ve hamile kadınlarda daha sık görülür, ancak kesin kaynağı hala bilinmemektedir.

Yine de araştırmalar, Pika hastalarında sıklıkla düşük seviyelerde demir, kalsiyum veya çinko bulunduğunu göstermektedir. Ayrıca, gıda dışı maddelere olan istekleri, eksik besinler kendilerine verildiğinde sıklıkla azalır.Yiyecek istekleri, çeşitli fiziksel veya zihinsel faktörlerden kaynaklanabilir. Hormonel dengesizliklerin, optimal olmayan bir diyetin, yüksek stres düzeylerinin veya uyku veya fiziksel aktivite eksikliğinin bir işareti olabilirler.

Yiyecek istekleri, nadiren o yiyecekte bulunan besinlerden yoksun olduğunuzun bir işaretidir. Bununla birlikte, kir, buz veya çamaşır deterjanı gibi gıda dışı maddelere duyulan istek bazen belirli besin maddelerinin çok düşük olduğu bir diyetten kaynaklanabilir.

Şu anda gıda dışı maddeler için can atıyorsanız, bunun nedeni olarak besin eksikliklerini ortadan kaldırmak için sağlık uzmanınızla veya diyetisyeninizle görüşebilirsiniz.

Aşırı derecede işlenmiş ve şekerli yiyecekler için can atmanıza yardımcı olacak yollar bulmaya çalışıyorsanız, bu makaleme mutlaka göz atın.


Dyt. Hasan Keçici

16 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page