top of page

Supplementler Nelerdir ve neden gereklidir? Yoksa Gerekli değil midir?
Gıda takviyeleri nelerdir?

Diyet veya besin takviyeleri olarak da adlandırılan gıda takviyelerinin ardındaki fikir, yeterli miktarlarda tüketilemeyecek besinleri vermektir. Takviye edici gıda vitaminler, mineraller, amino asitler, yağ asitleri ve hap, tablet, kapsül, sıvı vb. şeklinde verilen diğer maddeler olabilir. Takviyeler çeşitli dozlarda ve farklı kombinasyonlarda mevcuttur. Bununla birlikte, vücudumuzun çalışması için her besin maddesinden yalnızca belirli bir miktar gereklidir ve daha yüksek miktarlar mutlaka daha iyi değildir. Yüksek dozlarda bazı maddelerin yan etkileri olabilir ve zararlı hale gelebilir. Bu nedenle, tüketicilerin sağlığını korumak amacıyla, takviyeler yasal olarak ancak uygun bir günlük doz önerisi ve bu dozu aşmamak için bir uyarı ibaresi ile satılabilir.


Kimler gıda takviyelerine ihtiyaç duyar?

Takviyeler, dengeli ve sağlıklı bir beslenmenin yerine geçmez. Bol miktarda meyve, sebze, kepekli tahıllar, yeterli protein ve sağlıklı yağlar içeren bir diyet, normalde iyi bir sağlık için gereken tüm besinleri sağlamalıdır. Çoğu Avrupa ülkesi, genel kamuoyuna yönelik mesajların gıda bazlı beslenme kılavuzlarına odaklanması gerektiği konusunda hemfikirdir. Takviyeler bu kılavuzlarda yer almaz, ancak sağlıklı beslenseler bile takviyeler hakkında tavsiyeye ihtiyaç duyabilecek belirli nüfus grupları veya bireyler vardır. dengeli beslenme, yani doğurganlık çağındaki kadınlar, belirli ilaçları kullanan kişiler supplement ihtiyacı duyabilirler


Supplement kullanmak riskli olabilir mi?

Doğru kullanıldığında, bazı besin takviyeleri bazı hastalıkların riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Bazıları ayrıca belirli durumların veya ilaçların neden olduğu rahatsızlığı azaltabilir veya daha iyi hissetmenize yardımcı olabilir, bu da yaşam kalitenizi artırabilir. Çoğu insan, çok fazla almadıkları sürece diyet takviyelerini güvenle kullanabilir. Ancak diyet takviyeleri tamamen güvenli değildir ve özellikle kanser tedavisi gören kişiler için bunları almanın riskleri olabilir.


FDA e göre;

FDA’nın tanımına göre supplementler diyeti desteklemesi amacıyla kullanılan ve çeşitli diyet bileşenlerinden birini veya daha fazlasını içeren ürünlerdir. Bu bileşenler bir vitamin türü, bir mineral türü, bir amino asit çeşidi veya bitkisel bir madde olabilmektedir. Öte yandan supplementler toplam günlük kalori alımını arttırmak, egzersiz performansını geliştirmek veya belirli makro besin maddelerin eksikliklerini gidermek için de kullanılabilmektedir.

Takviyeler kullanırken daima etiketteki talimatlara göre alınmamalıdır. Kullanılacak miktara bir uzman ile birlikte karar verilmelidir. En iyi emilim için bazı besin takviyeleri yemekle birlikte alınmalıdır; başkalarını aç karnına almanız gerekebilir. Yağda çözünen vitaminler, emilime yardımcı olmak için bir çeşit yağ içeren bir yemekle birlikte alınmalıdır.


Bana göre;

Supplementler kesinlikle bir uzman veya doktor tavsiyesi ile kullanılmalıdır. Çünkü ek gıda dediğimiz bu besinlerin kullanılabilmesi için öncelikle vücudumuzun nelere ve ne kadar ihtiyacı olduğunu tespit etmemiz gereklidir. Bunu yapmadan kullandığımız her ek gıda vücuda fazladan bir yük ve zarar olarak geri dönecektir.

Çok basit bir örnek vermek gerekir ise bir kişi eğer günlük minimum protein gereksinimini karşılayamıyor ve bunu karşılayabilmek için protein tozu kullanıyor ise bu onun için faydalı olabilir. Çünkü vücudun bütün sistemlerinde proteinler baş rol oynar ve vücudumuza yeteri kadar protein alamadığımız takdirde sağlığımız riske girebilir. Fakat bunun yanında bir sporcu zaten hali hazırda günlük protein tüketimini yediği besinler ile karşılıyor ve bunun üzerine sürekli protein tozu tüketiyor ise bu onun böbreklerine ve karaciğerine zarar verecek ve uzun vadede bundan ciddi zararlar görebilecektir.

Bu sebeplerden dolayı öncelikle sorunu ve eksikliği tespit edip buna göre bir yol izlemek en sağlıklı yol olacaktır.


Dyt. Hasan KEÇİCİ


27 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Commentaires


bottom of page