top of page

Hazır ve ısıtılabilen gıdaların içeriği ve tüketimi


Hazır gıda nedir?

Herhangi bir ilave pişirme işlemine gerek kalmadan olduğu gibi tüketilebilecek şekilde hazırlanan gıdalar yenmeye hazır gıdalardır. Yemeye hazır yiyecekler buzdolabında saklanabilir, uzun süre dayanabi


lir, minimum ısıtma gerektirir veya sıcak olarak servis edilebilir. Yemeye hazır yiyeceklerin, yiyecekler hazırlandıktan sonra kontaminasyon veya bakteri oluşma olasılığının bulunmadığından emin olmak için özel kuralları vardır.


Avantajları?

Raf ömrü olan, yemeye hazır gıdalar, bulaş


ma korkusu olmadan oda sıcaklığında güvenle saklanabilir. Bunlara kuru ürünler ve ton balığı gibi konserve ürünler dahildir. Yemeye hazır kuru ürünler arasında tahıllar, cipsler, krakerler, fındık karışımları ve şeker bulunur. Bu ürünler raf ömrüne sahiptir ve gıdaları bakterisiz tutmak için soğutma gerektirmez.

Et ve ton balığı ve domates sosu gibi ürünler de dahil olmak üzere konserve ürünler, bazen servis edilmeden önce ısıtılsalar da oldukları gibi yenebilir. Öğeleri tüketim için güvenli tutmak için tüm konserve ürünler 50 ila 70 derece F arasında saklanmalıdır.


Dezavantajları ve sağlıksız yanları?

Fazla şeker ve eklenen tatlar ve renkler, yemeye hazır yiyeceklerdeki yağ içeriğini büyük ölçüde değiştirir. Doymuş yağlar yüksek miktarlarda bulunur ve bu tür yiyecekleri son derece sağlıksız ve tüketmek için güvensiz hale getirir. Obezite ve kalp ile ilgili durumların şansını artırır.

Tuz, tüketilmeye hazır gıdalarda bol miktarda bulunur. Bu tür yiyecekler taşınırken lezzetini kaybetme eğilimindedir ve tadı es


ki haline getirmenin ucuz bir çeşniden daha iyi bir yolu olabilir. Aşırı tuz, yüksek tansiyona, böbrek taşlarına, osteoporoza ve hatta kalp hastalığına neden olur. Çoğu RTE gıdası, önerilen günlük miktardan önemli ölçüde daha yüksek tuz içeriği içerir.


Peki bu gıdaları tüketebilir miyiz?


FDI e göre;

Yoğurt, tahıl gevreği, sandviç gibi ek bir hazırlık gerektirmeyen ve satın alındığı gibi yemeye hazır yiyecekler ve paketlenmiş salatalar - aceleniz olduğunda veya yemek pişirmek istemediğinizde kullanışlıdır. Ancak bu gıdaların saklanması güvenli bir şekilde iyi bir gün ile kötü bir gıda zehirlenmesi vakası arasındaki fark anlamına gelebilir.


Bana göre;

Hazır ve paketlenmiş gıdalar eğer gün içerisinde yemek hazırlamaya vakit kalmıyor ise doğru yönlendirmeler ve hesaplamalar yapılarak (bir diyetisyen tarafından) tüketilebilir. Tabi ki bu kendi hazırlayacağımız yemekler kadar sağlıklı ve besleyici olmayacaktır. Bu sebepten dolayı


kendi yemeklerimizi kendimiz hazırlamaya özen göstermeliyiz. Eğer maddi durumumuz müsait ise bir diyetisyen ile birlikte bir mutfak ile çalışılabilir. Diyetisyen sizin için gerekli olan besin değerlerini ve makroları hesaplar ve mutfağa bir reçete verir. Sizde bu mutfaktan çıkan yemekleri günlük bir şekilde tüketebilirsiniz.


Dyt. Hasan Keçici

21 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page