top of page

Aralıklı Oruç nedir? Intermittent Fasting!Bugüne kadar hep spordan bahsetim, bugün size sporun ikiz kardeşi olan beslenmeden bahsetmek istiyorum. Ben bir diyetisyen değilim ama bedenini çok iyi tanıyan ve hisseden bir sporcuyum. Sizlere son zamanlarda denediğim ve çok hızlı sonuç gördüğüm bir diyetten bahsedeceğim. Hayatım boyunca bir çok antrenman çeşidi ve diyet uygulamaya çalıştım. Hep daha iyisini aradım, hep daha iyisini buldum da. Bilgi özellikle son zamanlarda çok hızlı yenileniyor, bizde buna ayak uydurup kendimizi geliştirmeye çalışıyoruz.


Dünya için değil ama benim için yeni bir deneyim olan Aralıklı oruç’dan bahsetmek istiyorum sizlere. Herkes orucun bir dini inanç olduğunu düşünüyor olabilir ama aslında ben bunun sağlıklı bir beslenme düzeni olduğu için birçok din tarafından insanlara sunulmuş olduğunu düşünüyorum. Japon bilim adamı Yoshinori Ohsumi 2016’daki araştırmaları sonucunda Orucun otofaji yani hücrelerin yenilenmesine ve temizlenmesine iyi geldiğini ispatladı ve Nobel ödülü almaya hak kazandı. Aralıklı oruç hem kısa zamanda sonuç alabileceğimiz hemde hücre yenilenmesi olduğu için oldukça sağlıklı bir diet diyebiliriz. Bunun farklı zaman dilimlerinde yapılan çeşitleri var 16 saat aç kal 8 saat yemek yada 20 saat aç kalmak ve 4 saat yemek gibi…hatta 24 saat boyunca yiyen ve 24 saat hiçbir şey yemediğiniz, 5 gün yediğiniz ve 48 saat aç kaldığınız versiyonları bile var. Ben kendime en uygun olan 12 de yemeğe başlıyor akşam 20:00 de son öğünümü bitirmeye çalışıyorum.


Bu diyet bize ne yapıyor? Öncelikle yağ yakımı hızla artıyor ve fazla kilolardan kısa zamanda kurtuluyoruz. Hücreler yenilendiği için cildimiz güzelleşiyor ve kendimizi genç hissediyoruz. Beyin fonksiyonlarını olumlu etkiliyor ve aslında mutluluğumuzun kaynağı olan hormonları daha iyi salgılamamızı sağlıyor. Sindirim sistemi daha az çalıştığı için bedenimiz yorulmuyor ve ömrümüzün uzadığı bile söyleniyor.


Peki bunları nasıl yapıyor? Yediğimiz karbonhidratlar vücudumuza glucosen olarak depolanır ve ihtiyaç halinde enerjiye çevrilir, fazla glukojen ise yağ hüclerinde depolanıyor. Biz bunları bazen sadece keyif için ihtiyacımızdan çok daha fazlasını alarak işte bu yüzden yağlanıyoruz. Harcadığımız enerji yani kaloriden çok daha fazlasını alarak hep eksilerde geziyor yani yağlanıyoruz, bunun tam tersini düşünsek yani aldığımızdan daha fazlasını harcasak bu sefer enerjiyi açığa çıkarmak için yağ hücrelerinde depolanan glikojenleri kullanarak fazla kilolardan kurtuluyoruz. Aslında matematik bu kadar basit, tek yapmamız gereken ne yediğimizi bilmemiz ve gerekeni yapmamız. Ben genetik olarak kilolu bir insanım diyerek olaydan kaçamayız, herkes doğru besin ve enerji kullanımı ile kendinin en iyi verisonu haline gelebilir.


Yemek yemek sadece keyif almak değildir. Aslında ismi üzerinde olduğu gibi beslenmektir. Beslenmek is sağlıklı olmak için ihtiyacımız olan protein, karbonbanhidrat ve yağları yediğimiz yemekten dengeli olarak almamızdır. Bunları dengesiz yada eksik aldığımız zaman vücudumuzdaki yağ depoları artabilir, kan şekeri ve pankreastan insülin salınımı düzensiz olabilir ve kan şekeri oynadığı için devamlı açlık hissedebilir dolayısıyla ihtiyacımız olan enerjiyi istediğimiz zaman ortaya çıkaramayabiliriz.


Tabii ki tüm bunları en iyi şekilde yapmaya çalışırken yemek yemekten keyif almaya çalışırsak ne mutlu bize. Aslında neyin bize iyi geldiğini bilmek ve o besinlere ulaşmakda bir süre sonra insana çok keyif veriyor. Hatta düzenli beslenmeye alıştıktan sonra bize iyi gelmeyen şeyleri yemekten keyif bile almıyoruz. O yüzden bu düzeni kurmalı ve kendimize en iyi olanı yapmalıyız.


Peki sadece iyi gözükmek mi önemli olan? Hayır kolestrol, kan şekeri, insülin seviyeleri bütün bunları düzenlememizde hatta bizi kontrol eden hormonların doğru salınımını sağlamamız iyi beslenmeden geçiyor. Bir kere iyi beslenmeye başladıktan sonra çok kötü beslenen insanları görünce ben şahsen kendilerine bu kötülüğü neden yapıyorlar diyorum.


Size en uygun diyet kolayca uygulayabileceğiniz ve sürdürebileceğiniz diyettir. Diyelim ki bir uzman ile görüştünüz ve size bir diyet uygulatıyor. Aradan haftalar geçmesine rağmen hayattan zevk almıyorsanız bence.o diyeti derhal bırakın. Ayrıca başlarda aç hissetmeniz doğal ama zamanla devamlı aç hissediyorsanız yine yanlış giden birşeyler var demektir.


Ben şu anda ki beslenme düzenimden oldukça keyif ve sonuç alıyorum. Hedeflerime ulaştıkça arada sevdiğim yemeklerle kendimi şımartmakta çok hoşuma gidiyor. Sizede en büyük tavsiyem kısa süreli su dietleri yaparak yaza hazırlık yapmaktansa hayatınız boyunca hem sizi iyi gösterecek hemde sağlığınıza kavuşmanızı sağlayacak sürdürülebilir, size en uygun beslenme şeklini seçin. Emin olun pişman olmayacaksınız.32 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page