top of page

Aralıklı Oruç nedir? Intermittent Fasting!Bugüne kadar hep spordan bahsetim, bugün size sporun ikiz kardeşi olan beslenmeden bahsetmek istiyorum. Ben bir diyetisyen değilim ama bedenini çok iyi tanıyan ve hisseden bir sporcuyum. Sizlere son zamanlarda denediğim ve çok hızlı sonuç gördüğüm bir diyetten bahsedeceğim. Hayatım boyunca bir çok antrenman çeşidi ve diyet uygulamaya çalıştım. Hep daha iyisini aradım, hep daha iyisini buldum da. Bilgi özellikle son zamanlarda çok hızlı yenileniyor, bizde buna ayak uydurup kendimizi geliştirmeye çalışıyoruz.


Dünya için değil ama benim için yeni bir deneyim olan Aralıklı oruç’dan bahsetmek istiyorum sizlere. Herkes orucun bir dini inanç olduğunu düşünüyor olabilir ama aslında ben bunun sağlıklı bir beslenme düzeni olduğu için birçok din tarafından insanlara sunulmuş olduğunu düşünüyorum. Japon bilim adamı Yoshinori Ohsumi 2016’daki araştırmaları sonucunda Orucun otofaji yani hücrelerin yenilenmesine ve temizlenmesine iyi geldiğini ispatladı ve Nobel ödülü almaya hak kazandı. Aralıklı oruç hem kısa zamanda sonuç alabileceğimiz hemde hücre yenilenmesi olduğu için oldukça sağlıklı bir diet diyebiliriz. Bunun farklı zaman dilimlerinde yapılan çeşitleri var 16 saat aç kal 8 saat yemek yada 20 saat aç kalmak ve 4 saat yemek gibi…hatta 24 saat boyunca yiyen ve 24 saat hiçbir şey yemediğiniz, 5 gün yediğiniz ve 48 saat aç kaldığınız versiyonları bile var. Ben kendime en uygun olan 12 de yemeğe başlıyor akşam 20:00 de son öğünümü bitirmeye çalışıyorum.


Bu diyet bize ne yapıyor? Öncelikle yağ yakımı hızla artıyor ve fazla kilolardan kısa zamanda kurtuluyoruz. Hücreler yenilendiği için cildimiz güzelleşiyor ve kendimizi genç hissediyoruz. Beyin fonksiyonlarını olumlu etkiliyor ve aslında mutluluğumuzun kaynağı olan hormonları daha iyi salgılamamızı sağlıyor. Sindirim sistemi daha az çalıştığı için bedenimiz yorulmuyor ve ömrümüzün uzadığı bile söyleniyor.